menu
Úvod Všechny články Ochranné pomůcky 🧤 Zdravotnické rukavice: na co si dát pozor při výběru

Zdravotnické rukavice: na co si dát pozor při výběru

Správná ochrana rukou je ve zdravotnických zařízeních klíčová. Co je dobré znát, abyste vybrali takové jednorázové rukavice, které personálu poskytnou skutečně spolehlivou ochranu na míru?

Jednorázové rukavice

Typy jednorázových rukavic + výhody a nevýhody

Jednorázové rukavice se liší použitým materiálem, velikostí a tvarem, vnitřním povrchem, texturou, barvou a sterilitou. Jedním z nejdůležitějších parametrů je právě materiál. Ten určuje, jaké mají rukavice vlastnosti a k jakým činnostem se hodí. Ve zdravotnictví najdou uplatnění nejčastěji latexové, nitrilové a vinylové rukavice.

 

🔘 Latexové rukavice z přírodního kaučuku

Latexové rukavicePlusy +
Rukavice jsou pružné, jemné, měkké a odolné proti protržení. Při nošení jsou velmi pohodlné a přilnavé, vytváří pocit „druhé pokožky ruky”. Latexové rukavice s pudrem i bez něj zajišťují vysokou hmatovou citlivost. Jelikož se vyrábějí z přírodní suroviny, jsou plně biodegradovatelné, a tedy i přívětivé k životnímu prostředí.

Mínusy 
Bílkoviny v latexu mohou u některých citlivějších osob vyvolávat alergickou reakci.

Použití ✋
Latexové rukavice jsou nejlepší ochranou při styku s biologickým materiálem.

 

🔘 Nitrilové rukavice ze syntetického kaučuku

Plusy +
Nitrilové rukaviceRukavice z nitril-butadien-kaučuku přilnou k ruce a přizpůsobí se jejímu tvaru. Proto zajistí dobrou úchopovou citlivost a pružnost. Mají hladký povrch, díky němuž se snadno nasazují a pohodlně nosí. Jsou mnohem odolnější proti propíchnutí než rukavice z latexu. Částečně také chrání před škrábnutím a říznutím. Nitrilové rukavice neobsahují latexové proteiny. Pro alergiky tedy představují alternativu k latexovým rukavicím.
 
Mínusy 
Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
 
Použití ✋
Rukavice z nitrilu představují nejlepší ochranu proti chemickým látkám, rozpouštědlům a dalším agresivním látkám.

 

🔘 Vinylové rukavice ze syntetického polyvinylchloridu, PVC

Vinylové rukavicePlusy +
Vinyl rukavice jsou měkké a mají hladký povrch příjemný na nošení. Cenově nabízejí dostupnou variantu ochranných rukavic. Uplatní se zejména v průmyslových, potravinářských a ošetřovatelských odvětvích. Hojně se využívají také v domácnostech.
 
Mínusy 
Jsou méně pružné a sedí volněji na ruku, což občas stěžuje precizní práci.
 
Použití ✋
Oproti ostatním typům mají vinylové rukavice horší mechanické vlastnosti. Jsou nejvíce náchylné ke vzniku trhlinek. Takže se hodí do prostředí, kde osoba nepřichází do styku s biologickým či chemickým materiálem.
 

Proč je tak důležitý vnitřní povrch rukavic

U jednorázových zdravotnických rukavic máte na výběr mezi variantou s pudrem nebo bez něj. Pro výrobu pudrovaných rukavic se nejčastěji používá kukuřičný škrob. Snadněji se navlékají i na zpocené ruce, což oceníte hlavně u vinylových rukavic.
 
Na druhou stranu vytvářejí jistá rizika: mohou vyvolávat alergické reakce, podráždění pokožky, ale mohou také znečistit vybavení operačních sálů či zkreslovat výsledky laboratorních testů. Pudrování dnes nahrazují speciální výrobní postupy jako syntetické vnitřní povrstvení nebo chlorování. Ty rovněž usnadňují navlékání rukavic.
 

Sterilní a nesterilní rukavice: kde je využijete

Sterilní rukaviceLékařské rukavice se liší rovněž účelem využití. Z tohoto hlediska máte na výběr mezi sterilními rukavicemi a nesterilními. První z nich najdou uplatnění ve sterilních postupech při lékařských, ambulantních a diagnostických vyšetřeních a léčebných úkonech. A to v případech, kdy je třeba zamezit kontaminaci pacientů či materiálů.
 
Nesterilní jednorázové rukavice se pak používají hlavně pro hygienické účely, případně jako ochrana uživatele.
 

Volba velikosti, tvaru a barvy jednorázových rukavic

Poslední věc, kterou je potřeba při nákupu jednorázových rukavic promyslet – výběr velikosti, tvaru a barvy. Dostupné jsou nejčastěji v rozměrech od XS až po XL a v barvách od bílé až po černé. Některé lze nosit zaměnitelně na pravé i levé ruce. Jiné jsou tvarované anatomicky buď pro jednu, či druhou ruku. 
 
Kvalitní rukavice všech materiálů, velikostí, barev i značek najdete u nás na Medplus.
 

Prohlédnout nabídku