menu
Úvod Všechny články Dezinfekce 🧴 Zaměřeno na ošetřování ran: Jak správně ošetřit různé typy poranění a podpořit jejich hojení

Zaměřeno na ošetřování ran: Jak správně ošetřit různé typy poranění a podpořit jejich hojení

Ošetření rány představuje dennodenní součást zdravotní péče. Vhodně zvolený přístup minimalizuje rozvoj komplikací a pomáhá rychlejšímu zhojení. Vzhledem k širokému spektru poranění od povrchových oděrek až po hluboké řezy je vhodné udržovat si přehled o aktuálních metodách a produktech k ošetření.

Jak správně ošetřit ránu

Tento článek poskytuje přehled principů péče o nejrůznější druhy ran, zhodnocení stavu pacienta i výběru zdravotnického materiálu, který současná medicína nabízí.
 

Klasifikace ran a jejich léčba

Rány se klasifikují podle různých kritérií. Aby zdravotničtí odborníci mohli zvolit vhodný postup léčby, je důležité rozpoznat typ rány a její závažnost.
 

Akutní a chronické rány

Akutní rány bývají způsobeny vnějším traumatem – řez, odřenina, popálenina... Obvykle dobře reagují na léčbu a hojí se relativně rychle. Chronické rány jako bércové vředy se vyznačují dlouhodobým hojením a vyžadují komplexní přístup.
 

Penetrační a nepenetrační rány

Penetrační hloubkové rány pronikají do tkání a mohou zasáhnout orgány, cévy i kosti. Aby se u nich předešlo možným komplikacím, vyžadují okamžitou péči. Méně závažné nepenetrační povrchové rány se omezují na kůži a podkoží.
 

Rány s nízkým a vysokým rizikem infekce

Rány s nízkým rizikem infekce jsou většinou relativně čisté, mají omezený kontakt s bakteriemi či cizími látkami. Rány s vysokým rizikem infekce bývají znečištěné nebo kontaminované například rezavými předměty či kousnutím zvířete.
 

Postup při ošetření akutní rány

Následující principy by měly být dodrženy při ošetření jakéhokoliv typu akutní rány.


1. Příprava bezpečného prostředí

Prvořadé je zajistit bezpečné prostředí pro pacienta i poskytovatele péče. To zahrnuje nasazení ochranných prostředků a udržování čistoty okolního prostředí.
 

2. Vyčištění rány

Krvácí poranění jen mírně? Prvně jej vyčistíme sterilním fyziologickým roztokem či vlažnou vodou. Tím minimalizujeme riziko infekce. Dbáme na to, ať se odplaví všechny cizí částice. Pokud je třeba, pomůžeme si vhodným sterilním nástrojem, například pinzetou a sterilním tampónem.
 

3. Dezinfekce rány

Po řádném vyčištění následuje zajištění čistého pole vydezinfikováním rány. K němu použijeme antiseptické roztoky šetrné ke tkáním. Při výběru dezinfekce je třeba zvážit zamýšlené použití. Dezinfekce se liší jednak formou (tekutá a gelová) a jednak účinností proti patogenům. Dále berme v potaz, u koho se dezinfekce použije. Obzvlášť děti, těhotné i kojící ženy, diabetici nebo alergici mohou být citliví na vybrané látky.

 

4. Aplikace vhodného krytí

Po dezinfekci přichází na řadu výběr krytí ran, které poskytuje ochranu před kontaminací a podporuje hojení. Je důležité, aby zvolené krytí bylo aplikováno správně.
 

Gáza a kompresy

Nepostradatelní pomocníci při čištění a vysoušení. Oba produkty jsou vhodné na běžné, ale i hluboké, krvavé, hnisající či infikované rány.

 

Náplasti, obinadla a obvazy

Univerzální náplasti s polštářkem kryjí drobné povrchové tržné, řezné i operační rány. Fixační náplasti mimo jiné slouží ke stabilizaci prstů dolních a horních končetin. U rozsáhlejších poranění pomáhají při krytí i fixaci obinadla a obvazy.

 

5. Podpora rychlého hojení

Jestli existuje jedna věc, v níž se liší tradiční ošetřování rány od moderního, tak jde o používání hydrogelů nebo vlhkých hojení v podobě krytí. Vytvářejí v ráně optimální vlhké prostředí ideální pro rychlejší hojení.
 

Typy vlhkého hojení v naší nabídce

Hydrokoloidní obvazy vhodné pro lehce exsudující rány
Antimikrobiální obvazy pomáhající v prevenci nebo léčbě infekce
Hydrogelové obvazy zpravidla s lékařskou vazelínou poskytují hydrataci

 

6. Další péče

V případě potřeby přichází na řadu kontrola a sledování případných nepožadovaných příznaků – zarudnutí, otok, výtek či zvýšená bolest. Pamatujme rovněž na pravidelnou výměnu krytí, neméně důležitou pro úspěšné hojení.
 

Postup při při ošetření řezné rány – zastavení krvácení

Zastavení krváceníU řezných ran stanoví prioritu zastavení krvácení. Po něm pokračujeme v péči standardním způsobem – očištění, dezinfekce, překrytí.
 

Drobné povrchové krvácení

U drobného krvácení stačí ránu očistit, vydezinfikovat a pokrýt.
 

Žilní krvácení

Při žilním krvácení, kdy z rány vytéká tmavě červená krev, využijeme sterilní krytí. To ovážeme fixačním obinadlem. Pokud krev vytéká velmi silně, použijeme tlakový obvaz a pevně oblast stáhneme. Pokud obvaz prosákne, přidá se vrstva a případně ještě jedna. Pokud nic nepomůže, aplikujte škrtidlo.
 

Tepenné krvácení

Z tepenného krvácení rytmicky stříká jasně červená krev. Nejzávažnější je poranění pažní nebo stehenní tepny. V tomto případě může člověk vykrvácet během pár minut. K zástavě krvácení lze využít tři způsoby dle stavu pacienta a okolností.
 
A. Zastavení krvácení stiskem poraněné tepny přímo v ráně
B. Zastavení krvácení tlakovým obvazem
C. Zastavení krvácení škrtidlem
 

Krvácení při amputaci

Při amputaci větší části těla či končetiny použijeme škrtidlo. Při amputaci menší části jako prstu zase tlakový obvaz. Poté se amputovaná část očistí vodou a chladí.
 

Postup při ošetření chronické rány 

  1. Ránu očistěte pod proudem vlažné vody.
  2. Proveďte dezinfekci a mechanickou očistu. Zhruba na 15 min přiložte na postižené místo dezinfekční roztok podaný na gázovém čtverečku. Poté ránu mechanicky očistěte od nekrotické tkáně. Proces zakončete opětovnou dezinfekcí.
  3. Podpořte hojení. Na ránu aplikujte hydrogel pro rychlejší regeneraci tkáně.
  4. Vysoušení rány zabráníte překrytím nesavým materiálem jako mastný tyl.
  5. Chronické rány vyžadují pravidelnou péči. Proceduru opakujte za 12–48 h nebo dle doporučení ošetřujícího lékaře.

Jak ošetřit ránu po vytržení zubu

  1. Vytržení zubuPo extrakci zubu je důležité aplikovat na ránu sterilní tampón a ponechat 15–30 minut. Zajišťuje zástavu poextrakčního krvácení a tvorbu krevní sraženiny. Pokud rána krvácí silně, lze použít hemostatika, případně ji zašít.
  2. Chlad snižuje otoky a tlumí bolest. Proto se doporučuje použít chladivý obklad na vnější stranu tváře v místě extrakce. Max. doba chlazení rány nepřesahuje 24 h.
  3. Po jejím uplynutí můžeme začít jemně vyplachovat dezinfekčními ústními vodami bez alkoholu.
  4. Je vhodné pacientovi poskytnout informace, které přispívají k rychlému hojení rány bez komplikací během prvních 24 h od extrakce – vyvarování se kouření, mléčných výrobků či alkoholu. Z pokrmů je vhodná řídká a kašovitá strava.

Ošetření hnisajících, mokvajících a nehojících se ran

Komplikované rány vyžadují speciální přístup a pečlivé ošetření.
  1. Začínáme očištěním od nečistot a hnisu. Debridement představuje chirurgické odstranění odumřelé tkáně, které podporuje hojení a zabraňuje šíření infekce.
  2. Infekce bývá komplikací v hojení. Použití antiseptických roztoků nebo antibiotických mastí či přímo antibiotik vede k potlačení bakteriálního růstu.
  3. Vlhké prostředí podporuje hojení tím, že udržuje tkáň hydratovanou a umožňuje buňkám snadněji migrovat přes ránu.
  4. U pacientů s nehojícími se ranami je důležité zajistit odlehčení postižené oblasti, aby se předešlo dalšímu poškození tkáně.
  5. Následné pravidelné hodnocení rány představuje klíč k úspěšnému zhojení.

Rána a ošetření – závěr a shrnutí zaužívaných postupů

Ošetření rány je běžná součást zdravotnické praxe. Abychom zajistili optimální hojení, dbejme v kostce na následující:
  • Posouzení rány, minimalizaci rizika infekce, řádné vyčištění a dezinfekci, vhodnou volbu krytí, podporu hojení a pokud je třeba, pravidelnou kontrolu a přešetření.
Efektivní ošetření poranění vyžaduje kvalitní zdravotnický materiál. Proto na Medplus nabízíme jeho širokou nabídku. Přesvědčte se. A pokud potřebujete pomoci s výběrem, obraťte se na naše specialisty – 800 880 864 nebo info@medplus.cz.
 

Dezinfekční prostředky   Drobné chirurgické nástroje   Gázy   Kompresy 

 Náplasti   Obinadla a obvazy   Vlhké hojení