menu
Úvod Všechny články Stomatologie 🦷 Inlaye, onlaye, overlaye: Vše, co potřebujete vědět

Inlaye, onlaye, overlaye: Vše, co potřebujete vědět

Inleje, onleje i overleje představují hojně diskutované téma. A to jak mezi zubními specialisty, tak pacienty, kteří se připravují na zhotovení jedné z výše zmíněných částečných náhrad. Pojďme si tedy tato moderní a estetická řešení zubních oprav přiblížit.
 

Inlaye, onlaye, overlaye: Vše, co potřebujete vědět

1. Inlaje – náhrady drobné části zubu

inlayJde o nepřímé zubní výplně, které se používají k opravě zubů s kazem či menším poškozením (např. po úrazu). Typicky se provádějí v postranní části zubu, v níž není nezbytná náhrada hrbolka zubu. Inlaye se vyrábějí laboratorně pomocí otisku mimo ústa pacienta. Následně se vlepují cementem či pryskyřicí na postižené místo.
 
Může vás zajímat: Jak spolu souvisí fazetování a inlaye? Druhé zmíněné, jak jsme si řekli, zahrnují opravy menších defektů a kazů. Při fazetování se aplikuje tenká vrstva materiálu na povrch zubu.

Konkrétní příklad využití inleje

Představte si, že máte kaz na pětce. Je příliš velký na plombu, ale příliš malý na korunku. V takovém případě stomatolog může inlej navrhnout jako vhodné řešení.

Dle typu materiálu rozlišujeme:
 

Keramické inlaye

Někdy bývají nesprávně označovány jako porcelánové inlaye. Jsou plně biokompatibilní a nealergizující. Díky své vysoké estetice bývají mnohdy nerozeznatelné od vlastních zubů. Jejich vysoká odolnost zaručuje dlouhou životnost.

✔ Kompozitní inlaye

Inlaje z kompozitních pryskyřic jsou snadněji opravitelné a cenově dostupnější než inlaje z keramiky. Tyto vlastnosti jsou vykoupeny nižší mechanickou odolností.

✔ Zlaté inlaye

Dnes, kdy se zlato v ústech nepovažuje úplně za vkusné, se od zlatých inlejí opouští.

Dle místa využití rozlišujeme:
 

✔ Korunkové inlaye

Používají se k opravě korunky zubu, do níž se přímo zakotví. Svým rozsahem korunkové inleje zabírají část žvýkací plochy a jednu či obě plochy aproximální – meziální a distální.
 

✔ Kořenové inlaye

Jedná se zubní náhrady zaplňující korunkovou část zubu. Kořenová inlej se skládá ze dvou částí – kořenové kotvené do kořene zubu a korunkové imitující napreparovaný zub.
 
Výhody a nevýhody řešení:
Inlaye poskytují maximálně estetické a odolné řešení opravu zubů. Tento skvělý výsledek lepší rekonstrukce odpovídá i vyšším nákladům v porovnání se standardními výplněmi. Cena inlayů činí v závislosti na materiálu a složitosti případu cca 4 500 – 7 000 Kč.
 

2. Onlaje – laboratorně vyhotovené náhrady větší části zubu

onlayVyužitím i výrobou v laboratoři na základě otisku a následnou adhezí lepidlem se onlaj podobá inlaji. V čem se liší – onlay pokrývá větší plochu zubu a nahrazuje minimálně jeden celý hrbolek. Proto se používá při opravách většího rozsahu, jaké nastávají u destruovaných, erodovaných, abradovaných zadních zubů či zubů po úrazech.
 

Konkrétní příklad využití onleje

Máte zub s větším poškozením, které nelze ošetřit výplní, ale stále není tak rozsáhlé, aby byla nezbytná korunka? V takovém případě je onlay dobrým řešením.

Dle typu materiálu rozlišujeme:
 

✔ Keramické onlaye

Stejně jako keramické inlaye jsou onlaye z keramiky odolné a takřka k nerozeznání od vlastní tkáně zubu.
 

✔ Kompozitní onlaye

Nižší ceně odpovídá nižší odolnost. Plusem kompozitní onlaje je pak snadnější opravitelnost.
 
Výhody a nevýhody řešení:
Onlaye poskytují vkusné a dlouhodobé řešení pro rozsáhlejší opravy zubů, ale bývají dražší než běžné výplně a také inlaye. Náklady na onlaye se odvíjí od použitého materiálu a komplikovanosti případu. Cena keramické onlaye se pohybuje okolo 11 000 Kč. Částka za výrobu kompozitní onlaye činí cca 9 000 Kč. 
 

3. Overlaje – náhrady celého žvýkacího povrchu zubu

overlayJedná se o nepřímé zubní výplně velkého rozsahu. Overlaye totiž pokrývají celou horní část zubu spolu s jeho okraji. Využijí se tam, kde je poškození již velmi pokročilé. Overlaj se, stejně jako inlaj a onlaj, zhotoví mimo ústa a následně lepí.
 

Konkrétní příklad využití overleje

Máte zub s opravdu rozsáhlým poškozením, které zahrnuje celou kousací plochu zubu se všemi hrbolky? Pak potřebuje posílení a stabilizaci, kterou overlay poskytuje.

Dle typu materiálu rozlišujeme:
 

✔ Keramické overlaye

Jako v předchozích případech – keramika lépe vypadá, je odolnější a dražší.
 

✔ Kompozitní overlaye

Také overlaje z kompozitu jsou méně odolné, snadněji opravitelné a levnější.
 
Výhody a nevýhody řešení:
Overlaye poskytují trvalé a estetické výsledky pro rozsáhlé opravy zubů zahrnující celé kousací plochy. Označují se také jako polokorunky a narozdíl od korunek jsou méně invazivní. Umožňují totiž zachování většího množství vlastní zubní tkáně. Cena overlayů se pohybuje v rozmezí zhruba od 12 000 do 15 000 Kč.
Inlay, onlay, overlay
Porovnání rozsahu aplikace jednotlivých výplní
 

Inlay vs. onlay vs. overlay: Shrnutí

Všechny typy těchto částečných zubních rekonstrukcí se dají jednoduše definovat jako vysoce kvalitní a estetické. Typicky se vyrábějí z keramických či kompozitních materiálů. Hlavní rozdíl spočívá v rozsahu opravy, kterou inlaje, onlaje a overlaje poskytují. Čím větší zásah, tím vyšší jsou náklady těchto zubních rekonstrukcí.
 

Proč výběr materiálů a potřeb od MED+

Univerzální nanokompozit Filtek Z250
Univerzální nanokompozit Filtek Z250
 

Prohlédnout

Univerzální výplň Valux Plus
Univerzální výplň Valux Plus

 

Prohlédnout

Univerzální kompozit Filtek Ultimate
Univerzální kompozit Filtek Ultimate
 

Prohlédnout

Zesílený kompozit GC EverX Posterior
Zesílený kompozit GC EverX Posterior

 

Prohlédnout

Modelovací nůž na inlaye – Le Crone
Modelovací nůž na inlaye – Le Crone

 

Prohlédnout

 
1. Nabízíme produkty pro fazetování, inleje a onleje z vysoce kvalitních materiálů, které zajišťují líbivý vzhled a dlouhodobé výsledky.
2. Naši specialisté vždy navrhnou řešení vyhovující vašim potřebám.
3. Kromě produktů na zubní náhrady u nás seženete veškeré stomatologické potřeby.
 

Přesvědčte se